Nápad na zapojenie anglického jazyka počas hier sa v mojej hlave zrodil vo chvíli, keď som nebola schopná zo svojho dňa získať ani minútku navyše. Práca, dom, povinnosti, večera, kúpanie, a ešte k tomu skúste ako rodič nájsť nejaký čas na hry a výuku angličtiny.

Objavuje sa teda otázka, či je nutné bifľovať angličtinu doma, keď už je v škole alebo na krúžkoch? Bifľovať, jazykovo sa nejako týrať? Jasné, že nie! Nútená výuka nikdy nepriniesla očakávané výsledky, ale opakovanie, zapájanie anglického jazyka umožňuje pozrieť sa na cudzí jazyk z iného uhla. 

 

V súvislosti s čím sa deťom vybavuje anglický jazyk?

 

Moji synovia, keď počuli niečo o angličtine, tak sa im vybavili lekcie spojené s pohybom, hrami a veľkou dávkou srandy, ktorá v jazykovej škole výuku sprevádzala. Máme neobvyklé šťastie, že práve taká jazykovka v našom meste je. Problém sa začal objavovať vo chvíli, keď som s nimi chcela slovíčka opakovať doma. Na prosbu ‘poďte, zopakujeme si slovíčka‘ s krikom utekali.

Opakovanie fráz doma už im nepripadalo tak zábavné. Mamka, napriek tomu, že je angličtinárka, nie je autoritou pre opakovanie cudzieho jazyka. Zmena ich vízie angličtiny doma sa stala mojou prioritou.

Čo je pre mňa ako pre lektora a filológa neobyčajne dôležité, je práve vystúpiť s cudzím jazykom mimo triedu. Trieda je považovaná študentmi za umelé prostredie, v ktorom je možné sa dorozumievať v anglickom jazyku, a čo potom mimo nej? No, potom už nič, ale až do výjazdu do zahraničia, kedy dochádza k brutálnemu stretu našich znalostí alebo ich neznalostí a prekročenie počiatočnej bariéry, čo môže zabrať aj niekoľko hodín alebo dní. A možno by bolo dobré takú bariéru zrušiť? Ale ako? No, možno by sme mali prestať používať cudzí jazyk iba v triede alebo iba v zahraničí. Zaveďme ju ako niečo prirodzené a samozrejmé!

 

Akým spôsobom si cudzí jazyk osvojiť doma?

 

Ja som začala využívať básničky. Prečo? Aj keď mi spievanie pesničiek v angličtine mojim synom nerobí vôbec žiadny problém, tak bežný hovor u nich spôsobuje kŕč a väčšinou robia rôzne tváre a grimasy. Básničky sú istým druhom pesničiek na sucho, bez melódie, ale s naším rytmom, a samotný fakt, že sa rýmujú a možno ich používať na niekoľko hier, pôsobia na deti dosť motivačne. Rozhodne rýchlejšie a jednoduchšie dôjdete ku konverzácii po básničke než po pesničke. Ale! Pokiaľ niekto dokáže rozprávať pekne v rytme, prečo by sme hneď nezačali aj repovať.

Básničky, veršíky učia správnu intonáciu, fonetiku, rozvíjajú zásobu slovíčok a sú deťmi veľmi rýchlo prijímané.

 

Veršík ku hre na schovávačku

 

Prvou básničkou, ktorú sme začali používať, bola „Hide and seek”.

Slová v básničke meníme v závislosti na mieste, kde hľadáme naše deti alebo ony nás. Preto môžu byť slovíčka menené zakaždým. Koľko nových výrazov sa dá naučiť! Moje deti sa tak ochotne učili nové slovíčka, že behali s každým novým prvkom a prosili o jeho preklad (mama angličtinárka, a rovnako sa neraz pridal slovníček).

Coming! Ready or not! I look here, I look there.

I look up, I look down. Oh, I look everywhere!

1,2,3 You’re under the tree!

4,5,6 You’re next to the sticks!

7,8,9 You’re behind the pine!

Hru na schovávačku môžeme hrať nielen doma, takže cesta k moru alebo do hôr nás nelimituje a opakovať si angličtinu môžeme aj tak a zachovať si tak kontinuitu v komunikácii.

 

Básnička o pavúčikovi

 

Ďalším hitom u nás je básnička o pavúčikovi. Som obrovskou „fanúšičkou“ pavúkov a pokiaľ by sa nejaký u nás doma objavil, tak by som sa tam už nevrátila, takže forma pavúka nakresleného na ruke musí mojim synom rozhodne stačiť (navždy).

Na dlaň si nakreslíme oči, pusu a …. voilà, pavúk je hotový. Pavúk je najvtipnejší, keď padá na zem, chodí s vykrivenými nôžkami a namiesto hore lezie deťom na hlavu. Možno ísť ešte ďalej a vyrobiť takého pavúka trebárs z toaletného papiera. U nás doma používame pavúka urobeného z ruky, pretože výtvarná mi nikdy nešla.

Itsy bitsy spider is going up and up!

Now it is raining and the spider’s down!

Now the sun is shining and it’s a sunny day.

And itsy bitsy spider is going up again!

 

Básnička o stavaní pieskových báboviek

 

Idete na pláž alebo na ihrisko? „Mud pie” je ideálna pre každú hru s vedierkom. Môj syn ju v dvoch rokoch ovládal lepšie než vo svojom materskom jazyku a strhával tým na seba pozornosť všetkých na pieskovisku. Rozhodne odporúčam.

Mud pie, mud pie, please work out!

If you don’t … I’ll eat you up!

X2

 

Básnička ku hrám so skákaním

 

Ďalšou možnosťou je skákanie alebo guma na skákanie, ktorú som v detstve konkrétne ja milovala. Nepamätám si žiadnu básničku, ale živo si vybavujem, ako radi sme ju skákali. Najväčšiu radosť som mala, keď sa kamarátka zamotala a mohla som skákať ja. K takému skákaniu je možné recitovať básničku a na slovo „disappear’ odskočiť bokom alebo utiecť čo najďalej od gumy. Okrem toho, že mám doma dvoch chlapcov a ten mladší počas tejto hry najčastejšie padá, je jednou z najobľúbenejších hier mojich detí. Dookola si opakujeme tie isté slová a keď máme dosť, tak si ich pozmeníme.

Teddy bear, Teddy bear, put your finger on your nose,

Teddy bear, Teddy bear, shake your hands and touch your toes,

Teddy bear, Teddy bear, pull your ear,

Teddy bear, Teddy bear, disappear!

 

Básnička na dobrú noc

 

Na úplný koniec najjednoduchšia básnička, ktorá môže byť používaná každý deň na Dobrú noc. Môžete od nej začínať, pokiaľ si angličtinou nie ste veľmi istí.

Good night, sleep tight, don’t let the bedbugs bite.

A nezabúdajte, milí rodičia! Nerobte si starosti, pokiaľ vaša angličtina nie je úplne ideálna, nikto to po vás nevyžaduje. Od čoho by potom boli internetové slovníky, ktoré nám pomáhajú v čítaní tých najkomplikovanejších spojení v básničkách. Pokiaľ hľadáte spôsoby na opakovanie angličtiny na doma, inšpiráciu na úžasné hry, určite využívajte nápady, ktoré sme uviedli na blogu a prerušte stereotyp, že by sa mal cudzí jazyk používať iba v triede alebo v zahraničí.

Pomôckou môže byť hotová plocha s textami básničiek, ktoré sa objavili v tomto článku. Nájdete ju nižšie v súbore, ktorý je možné stiahnuť zadarmo.

 

Kliknite na obrázok a stiahnite si zadarmo plochu s básničkami!

 

 

Autorkou článku je Ewa Zawieracz-Karasińska – absolventka NKJO v Gliwiciach a Vyššej lingvistickej školy v Częstochowej. V súkromí je mamičkou dvoch chlapcov, ktorí sú od útleho veku zapájaní do sveta medvedíka Eddieho. Svoje dobrodružstvo s metódou Teddy Eddie začala v roku 2011 na pozícii Správca Metód v jednom z akreditovaných centier. Počas svojej odbornej praxe viedla niekoľko desiatok skupín Teddy Eddie, skupín Savvy Ed, juniorov a stredoškolákov. Vo svojej práci kladie dôraz na dynamiku lekcií a budovanie sebavedomia pri používaní angličtiny u svojich študentov. V Edu Bears pracuje na pozícii Methodology Consultant, čo znamená, že pripravuje lektorov na rolu Správca Metódy Teddy Eddie a Savvy Ed, vykonáva tiež hospitácie online lekcií, rovnako ako školenia z metód Teddy Eddie a Savvy Ed pre nových lektorov v celom Poľsku a v zahraničí. U lektorov sa snaží vybudovať lásku k Teddy Eddie a Savvy Ed a radosť z vedenia lekcií tak, aby výuky boli ešte viac efektívne.

Viac o metóde Teddy Eddie sa dozviete tu: a najbližšie akreditované centrum metódy Teddy Eddie nájdete tu na mape: teddyeddie.sk/lokalizacie/