Ako rodičia alebo učitelia hovoríme deťom, že by sa mali učiť angličtinu, pretože sa s ňou budú v dospelosti často stretávať. Či pri ceste do zahraničia, v práci, v kultúre alebo v iných každodenných situáciách. Preto je dôležité ovládať jazyk natoľko, aby ste v ňom nezakopli.

Deti nie vždy rozumejú argumentom, ktoré budú platiť o niekoľko rokov. Namiesto rozprávania im teda radšej ukážme, že angličtina je jazyk, s ktorým sa môžu stretnúť na mnohých miestach alebo v rôznych situáciách už teraz. Prečo deťom neukázať, že angličtinu môžu nájsť aj u nich doma, a to zábavnou a príjemnou formou? Skôr než sa však pozrieme na to, kde sa môže angličtina v domácnosti ukrývať, zamyslime sa nad tým, ako deti fungujú a učia sa. S týmito vedomosťami bude čas strávený s angličtinou prinášať najlepšie výsledky a bude zábavou pre dieťa aj dospelého.

 

Ako sa deti učia?

 

  • Deti si veľmi rýchlo pamätajú, ale rovnako rýchlo aj zabúdajú. Preto je také dôležité, aby si angličtinu spájali nielen s jazykom, ktorý je obmedzený štyrmi stenami jazykovej učebne, do ktorej vstupujú raz alebo dvakrát týždenne. Čím častejšie sa nám podarí prepašovať angličtinu do našich domovov, tým lepšie.
  • Deti si pamätajú prostredníctvom pohybu, preto túto potrebu pri hre s angličtinou neprehliadnite. Namiesto toho sa zamyslime nad tým, ako spojiť učenie cudzieho jazyka s pohybom, ktorý je pre batoľatá rovnako dôležitý ako dýchanie.
  • Deti sa o niečo začnú zaujímať rovnako rýchlo, ako sa začnú nudiť, preto by sme pri domácom precvičovaní angličtiny nemali zabúdať na to, aby hra bola pestrá, dynamická a zaujímavá. Ak vidíme, že dieťa prejavuje známky nudy, nemali by sme v danej hre alebo činnosti pokračovať až do konca.
  • Deti sa rady smejú a bláznia, takže nájdime v sebe dieťa a využime zábavu z angličtiny na vybudovanie vzťahu, ktorý sa nám v budúcnosti vyplatí.

 

Teraz, keď už vieme, aké sú všeobecné zásady učenia sa detí, môžeme začať hľadať angličtinu doma. V skutočnosti existuje veľa nápadov, kde sa môže angličtina skrývať a v akej forme, a je len na nás, čo svojmu dieťaťu navrhneme. Preto sa nepripútavajme k tomu, že konkrétna myšlienka sa má použiť na konkrétnom mieste, ale berme ju ako inšpiráciu, ktorú môžeme prispôsobiť vlastným potrebám.

 

Angličtina u vás doma: obývacia izba

 

TAJOMNÁ ŠKATUĽA – je to obyčajná škatuľa, možno dokonca škatuľa od topánok, ktorá bola ozdobená počas daždivého dňa. Táto škatuľa zakaždým ukrýva inú hračku z detskej izby. Ak je niečo v škatuli, hráme sa s tým v ten deň pomocou angličtiny. Ak je tam maľovanka, vyfarbujeme farby tak, že ich pomenujeme alebo opíšeme, čo vidíme na obrázku. Ak sú k dispozícii bábky, vytvoríme krátke dialógy v angličtine o počasí alebo o jedle.

HRA S OBRÁZKOVÝMI KARTIČKAMI – obrázkové kartičky môžete kúpiť alebo vystrihnúť z novín, napr. obrázky oblečenia, ak chcete, aby sa dieťa naučilo názvy oblečenia. Umiestnite kartičky do radu a dajte dieťaťu chvíľu na to, aby si zapamätalo, čo je na kartičkách. Potom požiadajte dieťa, aby zavrelo oči, schovalo jednu alebo viac kariet a spýtajte sa, čo chýba Čo chýba? Úlohou dieťaťa je pomenovať alebo opísať v angličtine karty, ktoré zmizli.

Do karty môžete vyrezať aj otvor, napr. v tvare kľúčovej dierky. Umiestnite kartu na obrázkovú kartu tak, aby dieťa cez kľúčovú dierku videlo len časť karty. Deti rady hádajú, čo je na karte.

Angličtina vo vašej domácnosti: kuchyňa

 

ANGLICKÁ ZÓNA! – čo keby sme sa dohodli, že v daný deň budeme v kuchyni hovoriť len po anglicky? Ak chce dieťa koláčik, malo by oň požiadať v angličtine. Aká to motivácia pre dieťa hovoriť cudzím jazykom!

I SPY WITH MY LITTLE EYE – hra, ktorá sa z nejakého dôvodu odohráva v kuchyni. Keď chcem, aby sa moje dieťa pri varení zabavilo niečím zaujímavým, vyberiem si túto hru. Je rýchla, obohacuje slovnú zásobu a nevyžaduje si žiadnu prípravu. Batoľa alebo rodič povie vetu, ktorá sa začína slovami I spy with my little eye… a dokončí ju ľubovoľným spôsobom, napr. I spy with my little eye smhing blue. Úlohou druhej osoby je uhádnuť, akú modrú niekto vidí. Dieťa si precvičí angličtinu, zahrá sa na detektíva, rodič si vybuduje vzťah hrou s batoľaťom a večera sa uvarí sama!

 

Angličtina u vás doma: detská izba

 

BEDTIME STORY – čítanie rozvíja slovnú zásobu a podporuje predstavivosť a čítanie v angličtine pred spaním nám dáva prestávku od Puffových dobrodružstiev, takže to je ďalšie plus.

GOODNIGHT ROUTINE – deti milujú rutinu, dáva im pocit istoty, preto ju môžeme spojiť s používaním angličtiny, aby s ňou deti mali dobré asociácie. Môžeme začať tým, že povieme dobrú noc v angličtine, frázy ako: „Dobrú noc.“; „Choď do postele!“; „Spi sladko!“ alebo „Sladké sny“. Pri opakovaní nás deti rýchlo začnú napodobňovať.

AK MÁTE NA SEBE… – je dobré používať angličtinu počas zdanlivo nudných činností, ktoré by malo robiť vaše dieťa. Napríklad upratovanie alebo obliekanie. Môžeme trebárs povedať dieťaťu, čo má robiť, ak má niečo na sebe: Ak máš na sebe ponožky, skáč ako klokan alebo Ak máš na sebe modré šaty, ovoniavaj si nohy. Ide o zábavný a atraktívny spôsob upevňovania anglického jazyka a zapojenia pohybu.

 

Angličtina vo vašej domácnosti: kúpeľňa

 

ČAS NA SPIEVANIE – kúpeľ je vhodný čas na to, aby ste si v pozadí pustili anglické piesne. Dieťa počúva jazyk počas hry vo vani a po chvíli si začne brnkať alebo hovoriť časti textu.

 

Angličtina u vás doma: balkón

 

ROSE – FAREBNÉ OKULIARE – Keď si dáme okuliare k oknu, vidíme svet v inom, zábavnom a anglickom rozmere. V tejto chvíli môže dieťa popustiť uzdu svojej fantázii a porozprávať nám v angličtine, čo vidí za oknom. Aj keď sú to spočiatku gramaticky nesprávne vety o zelených mačkách a lietajúcich autách, povzbudzujeme dieťa, aby sa hralo s jazykom a vytváralo rôzne vety.

Mydlové bubliny – mydlové bubliny sa dajú použiť aj na domácu výučbu angličtiny. Je to návrh, ktorý spája pohyb a zábavu s angličtinou. Vypustíme bubliny a úlohou detí je prasknúť určitý počet bublín a ukázať určitú kartičku s obrázkom alebo vec, ktorú dieťa vidí na dvore.

 

Vyššie uvedené nápady si môžete zakresliť na mapu domu a potom sa začne dobrodružstvo! Keď vaše dieťa ráno nájde mapu a zistí, kde sa v ten deň stretne s angličtinou, určite sa bude chcieť hrať.

Príklad plochej mapy nájdete nižšie v bezplatnom súbore na stiahnutie.

 

 Kliknite na obrázok a stiahnite si bezplatnú mapu! 

 

Deti milujú objavovanie, prekvapenia a čas strávený s rodičom, a k tomu môžeme pridať aj učenie sa anglického jazyka. Potom máme pripravený recept na zaujímavé a rozvíjajúce chvíle s vaším dieťaťom, vďaka ktorým sa bude chcieť učiť angličtinu.

Dúfam, že moje návrhy budú pre vás prínosom!

__________________________________________________________________________________________________________________

Autorkou tohto článku je Agnieszka Matonia – absolventka anglickej filológie na Sliezskej univerzite. Svoje dobrodružstvo s Teddy Eddie začala v roku 2012 ako učiteľka v akreditovanom metodickom centre. Potom v jednej z materských škôl (CLAN4YOU) pôsobila ako učiteľka, metodička aj manažérka. Pracovala aj ako vedúca lekcií Teddy Eddie. Nedávno začala pracovať pre Edu Bears ako špecialistka na metódy a školenia učiteľov. Vo svojej profesionálnej praxi verí, že pozitívne vzťahy a komunikácia sú kľúčom k dosiahnutiu cieľov. V súkromnom živote je matkou 2,5-ročnej Emilky, vďaka ktorej spoznáva metódu Teddy Eddie z úplne iného pohľadu – z pohľadu rodiča. Vo voľnom čase jedným okom číta knihy a druhým sleduje televízne seriály a počúva hudbu.